Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-09-13

Nietypowe dodatki w podstawie wymiaru zasiłku i wynagrodzenia urlopowego

Prawie od wszystkich dodatków wypłaconych pracownikowi należy odprowadzić składki ZUS i podatek, jednak opłacenie składki chorobowej nie oznacza, że można każdy dodatek uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku czy wynagrodzenia urlopowego. W podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się dodatków, do których pracownik zachowuje prawo podczas niezdolności do pracy, natomiast w podstawie wynagrodzenia urlopowego - jednorazowych i nieperiodycznych wypłat.

Ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego, należy mieć na względzie, że za czas wypoczynku pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jakie osiągnąłby, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 ustawy - Kodeks pracy). A zatem, korzystając z płatnego wypoczynku, nie może w żaden sposób stracić finansowo. W podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że każdą wypłatę na rzecz pracownika należy wliczyć do podstawy urlopowej. Powołany przepis Kodeksu pracy wskazuje na zapewnienie pracownikowi przebywającemu na urlopie wypoczynkowym wyłącznie wynagrodzenia za ten czas.

Natomiast rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie w sprawie zasad udzielania urlopu wypoczynkowego) przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego nakazuje wliczać do podstawy urlopowej oprócz wynagrodzenia inne świadczenia ze stosunku pracy. Przyjmuje się, że za świadczenia ze stosunku pracy należy uważać obowiązkowe składniki wynagrodzenia, o których wypłatę pracownik ma roszczenie do pracodawcy. Wynagrodzenie obejmuje co do zasady wypłaty pieniężne ponoszone przez pracodawców na rzecz pracowników na opłacenie wykonywanej przez nich pracy. Możliwe jest też częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie, np. w postaci świadczeń w naturze lub ich ekwiwalentów, ale tylko wówczas, gdy przewidują to przepisy prawa pracy, układ zbiorowy, regulamin wynagradzania albo umowa o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00