Zmiany w administracji rządowej
Likwidacja urzędów centralnych i agencji
Zmiany w administracji rządowej
Likwidacja urzędów centralnych i agencji
Rząd likwiduje około 20 centralnych organów administracji rządowej. Zmiany te mają na celu zbudowanie tańszego i sprawniejszego państwa. Przekształcenia będą trwać do końca roku.
Wprowadzone zmiany są efektem obietnic wyborczych oraz realizacją programu rządu przedstawionego w exposé prezesa Rady Ministrów, Leszka Millera, 25 października 2001 r. Premier powiedział wtedy: Zamierzamy uczynić państwo tańszym i sprawniejszym. Oszczędności zaczęliśmy od siebie. Jest już mniej ministrów, a będzie mniej dyrektorów, radnych, prezesów, mniej agencji, funduszy, fundacji, w których znikają pieniądze z budżetu.
Właśnie sprawa znikania pieniędzy w agencjach i funduszach ma podstawowe znaczenie dla przeprowadzanych zmian. Połowa środków budżetowych przechodzi przez tego typu instytucje. Zmiany te mają przywrócić kontrolę rządu nad publicznymi pieniędzmi.
Zasady selekcji
Przy wyborze instytucji podlegających zniesieniu, konsolidacji lub likwidacji kierowano się trzema przesłankami. Wybierano te, których rodowód sięgał innego systemu i innych warunków gospodarczych, a one same nie przystawały do obecnej rzeczywistości. Przebadano też urzędy pod względem dublowania się kompetencji. Często zadania należące do administracji samorządowej czy terenowej administracji rządowej pokrywały się z kompetencjami urzędu podlegającego premierowi. W tym przypadku zmiany mają wprowadzić jasne kryteria odpowiedzialności za konkretne zadania. Poza tym zaproponowano konsolidację tych urzędów i instytucji, które posiadają bardzo podobny, a tylko sztucznie rozdzielony, zakres kompetencji. Dla przykładu w Polsce istnieje pięć instytucji nadzorujących obieg pieniądza w życiu publicznym, podczas gdy we Francji są tylko dwa takie urzędy. W innych krajach ich liczba nie przekracza trzech.
