Problem niebezpiecznych odpadów na terenach poprzemysłowych
Zagospodarowanie lub zabezpieczenie odpadów stwarzających zagrożenie dla ludzi oraz przywrócenie terenów poprzemysłowych do ponownego wykorzystania to cel przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Chodzi m.in. o tereny dawnych zakładów w Bydgoszczy, Jaworznie, Zgierzu czy Tarnowskich Górach.
Opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych ma rozwiązać problem odpadów niebezpiecznych, zgromadzonych w przeszłości, bez zabezpieczenia, w szczególności przez podmioty należące w przeszłości lub do chwili obecnej do Skarbu Państwa. Skutkiem pozostawania tych odpadów mogą być emisje substancji do wód powierzchniowych i podziemnych, emisje substancji do powietrza, a także zanieczyszczenie powierzchni ziemi, a finalnie również zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.

