Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-21

Jak dochodzić roszczeń w zakresie prawa pracy w postępowaniu uproszczonym

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu uproszczonym jest łatwiejsze niż w zwykłym postępowaniu sądowym. W postępowaniu uproszczonym są rozpoznawane sprawy o roszczenia wynikające z umów, których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł. Postępowanie uproszczone dotyczy również spraw z zakresu prawa pracy.

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu uproszczonym ma dla pracodawcy wiele korzyści. Przede wszystkim sprawy w tym postępowaniu są rozpoznawane szybciej niż w postępowaniu zwykłym. Większy rygoryzm procesowy, do którego w tym postępowaniu musi zastosować się nie tylko pracodawca, ale i pracownik, umożliwia zapobieganie przewlekaniu postępowania. W postępowaniu uproszczonym łatwiej jest również dokonać opłat od pozwu, ponieważ ich wysokość jest stała i z reguły niższa niż w postępowaniu zwykłym.

Pracodawca, który zamierza pozwać pracownika, powinien ustalić, czy sprawa, jaką zamierza mu wytoczyć, podlega rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym. Odmienności proceduralne między tym postępowaniem a postępowaniem zwykłym rozpoczynają się bowiem już na etapie złożenia pozwu. Również wtedy, gdy pracodawca zostaje pozwany przez pracownika, powinien zwrócić uwagę, czy sprawa jest rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym, ponieważ niezastosowanie się do wymagań postępowania uproszczonego może grozić pracodawcy negatywnymi konsekwencjami procesowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00