Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-06-16

W jaki sposób uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków premie wypłacane za różne okresy

Podstawą wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego jest nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie. W praktyce nie ma większych problemów przy uwzględnianiu premii miesięcznych. Problemy te występują częściej przy wliczaniu do podstawy wymiaru zasiłków premii kwartalnych i rocznych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy składniki te należy uzupełnić albo gdy w ostatnim czasie zmienił się wymiar czasu pracy pracownika.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Gdy pracownik jest zatrudniony krócej, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia.

Oprócz wynagrodzenia za pracę, w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy uwzględniać także inne składniki wynagrodzenia (premie, dodatki, nagrody), od których opłacona została składka na ubezpieczenie chorobowe. Wyjątkiem są składniki, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłków, jeżeli są one wypłacane za okresy pobierania tych zasiłków - takie składniki należy pomijać w obliczeniach (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Licząc zasiłek nie należy uwzględniać składników, od których nie opłacono składki chorobowej lub/i nie są one zmniejszane za okres niezdolności do pracy.

W podstawie wymiaru zasiłków nie należy ponadto uwzględniać takich składników wynagrodzenia pracownika (np. nagród, dodatków), które zgodnie z przepisami obowiązującymi u pracodawcy przysługują pracownikowi niezależnie od absencji chorobowej, ponieważ ich przyznanie i wypłata nie są uzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, lecz od wyników grupy pracowników lub całego zakładu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00