Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-05-27

Jak wyrejestrować z końcem czerwca br. osoby, które nie mają tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe zasady weryfikacji uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Osoby, wobec których tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego wygasł przed wejściem w życie nowych przepisów, powinny zostać przez płatników wyrejestrowane z tego ubezpieczenia, najpóźniej do końca czerwca 2013 r. Pozwoli to na uniknięcie sankcji za nieterminowe zgłaszanie danych do ZUS, gdyż w odniesieniu do tych płatników zawieszone jest wymierzanie kary grzywny.

Od 2013 r. prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych jest potwierdzane za pomocą systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Po początkowych i przejściowych problemach związanych z wprowadzeniem nowego systemu, obecnie funkcjonuje on bez większych zakłóceń.

Potwierdzanie prawa do świadczeń

Aby potwierdzić swoje prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, wystarczy podać w przychodni lub szpitalu swój numer PESEL i przedstawić dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym do ukończenia 18. roku życia - aktualną legitymację szkolną. Nawet jeżeli pacjent nie zostanie poprawnie zweryfikowany przez system, również nie ma konieczności przedstawiania, jak dawniej, dowodu ubezpieczenia (np. legitymacji ubezpieczeniowej, formularza ZUS RMUA, zgłoszenia ZUS ZCNA). Można złożyć pisemne oświadczenie o prawie do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Na tej podstawie ubezpieczonemu zostaną udzielone świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00