Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2015-07-24

Jak przyznawać i wypłacać świadczenie urlopowe - 4 pytania z praktyki

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może zdecydować o wypłacie świadczenia urlopowego. Zarówno prawo do świadczenia, jak i jego wysokość nie są uwarunkowane przesłankami socjalnymi, takimi jak sytuacja życiowa, rodzinna czy materialna osoby uprawnionej. O wypłacie świadczenia decyduje bowiem wyłącznie odpowiednia długość urlopu wypoczynkowego, z którego będzie korzystać pracownik.

Świadczenie urlopowe, mimo że uregulowane w ustawie o zfśs, nie jest finansowane ze środków funduszu socjalnego, lecz ze środków obrotowych pracodawcy. Wyjątkiem są nauczyciele, których świadczenie urlopowe jest wypłacane ze środków funduszu.

Pytanie 1. Komu przysługuje świadczenie urlopowe

Przy wypłacaniu świadczeń urlopowych u pracodawcy uprawnionego do ich wprowadzenia decydującą kwestią jest podstawa zatrudnienia. Świadczenia urlopowe są bowiem wypłacane osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (w tym wykorzystującym urlop w okresie wypowiedzenia). Nie przysługuje ono osobom zatrudnionym na podstawie pozapracowniczych form zatrudnienia, np. umowy zlecenia czy o dzieło. Ponadto warunkiem otrzymania świadczenia jest korzystanie z urlopu wypoczynkowego przez okres co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 ust. 5 ustawy o zfśs). Wypłata świadczenia urlopowego następuje raz w roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00