Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-06-01

Czy śmierć jednego z małżonków w trakcie roku podatkowego wyklucza prawo do preferencyjnego rozliczenia podatków, sygn. K 8/03

Pozbawienie możliwości wspólnego opodatkowania wdów i wdowców, których małżonkowie zmarli w trakcie roku podatkowego, jak również po zakończeniu roku, ale przed złożeniem zeznania rocznego, jest niezgodne z Konstytucją RP - wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 8/03) - Dz.U. z 2004 r. Nr 1009, poz. 1162.

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 6 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), stwierdzając, iż przepis ten pozbawia możliwości preferencyjnego wspólnego rozliczenia podatku dochodowego podatników, których małżonkowie zmarli w ciągu roku podatkowego lub po jego upływie, a przed złożeniem zeznania podatkowego. W takim przypadku małżeństwo nie trwało cały rok lub też zmarły małżonek nie zdążył podpisać wspólnego zeznania składanego do 30 kwietnia roku następnego, co jest jednym z warunków niezbędnych do wspólnego rozliczenia. W ocenie rzecznika, wdowa czy wdowiec jako podatnicy nie mogą być traktowani gorzej tylko dlatego, że dotknęło ich tragiczne zdarzenie losowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00