Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-20

4. Najnowsze interpretacje urzędowe

W działalności kantorowej dochodem jest różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży walut. Tak ustalony dochód nie jest jednak obrotem podlegającym VAT. Gdy działalność kantorowa polega na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych, obrotem podlegającym VAT jest kwota należna z tytułu sprzedaży walut. Gdy działalność kantorowa polega na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży walut, opodatkowaniu VAT podlega kwota prowizji. Takie stanowisko wyraził dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Dyrektor podkreślił, że pojęcia obrotu nie można porównywać do występujących na gruncie ustawy o podatku dochodowym pojęć dochodu czy przychodu.

  4.1. Jaka podstawa opodatkowania w kantorze

Fragment pisma w tej sprawie przedstawiamy poniżej. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na stronie internetowej „Monitora księgowego” www.mk.infor.pl.(...)

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż działalność kantorowa została uregulowana w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz.U. Nr 141, poz. 1178 ze zm.). W art. 2 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy ustawodawca postanowił, iż działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Obrotem są zatem kwoty należne z tytułu tych czynności opodatkowanych, które wykonywane są przez podatnika. Jednocześnie należy zauważyć, iż pojęcia obrotu w rozumieniu wyżej zacytowanego art. 29 ust. 1 nie można porównywać do występujących na gruncie ustawy o podatku dochodowym pojęć dochodu czy przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00