Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-02-24

Korzystny dla producentów energii wyrok ETS

12 lutego 2009 r. zapadł wyrok ETS w sprawie C-475/07 dotyczący opodatkowania akcyzą producentów energii elektrycznej. ETS uznał, że Polska nie dopełniła ciążących na niej zobowiązań. Do 1 stycznia 2006 r. nie dostosowała bowiem polskiego systemu opodatkowania energii elektrycznej do wymogów art. 21 ust. 5 Dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.

Wyrok ETS otwiera producentom energii drogę do występowania o zwrot nadpłaconej akcyzy po 1 stycznia 2006 r. Według wstępnych analiz budżet państwa może w związku z tym stracić nawet kilka miliardów złotych.

Polska, przystępując z dniem 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej, zobowiązała się, że do 1 stycznia 2006 r. dostosuje polskie przepisy w zakresie akcyzy do przepisów wspólnotowych. Niestety, Polska nie dochowała tego terminu. Z dostosowaniem polskich przepisów do przepisów unijnych zwlekała ponad 3 lata. Dopiero nowa ustawa o podatku akcyzowym, obowiązująca od 1 marca 2009 r., wprowadziła zasady opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej zgodne z przepisami wspólnotowymi.

Zgodnie z polskimi przepisami o podatku akcyzowym obowiązującymi między 1 stycznia 2006 r. a 28 lutego 2009 r. obowiązek akcyzy spoczywał na producentach energii elektrycznej. Natomiast zgodnie z przepisami unijnymi podatek akcyzowy powinni płacić dystrybutorzy energii, czyli zakłady dostarczające energię konsumentom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00