Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-05

Rozliczanie wynagrodzeń w 2010 r.

W 2010 r. nie ulegają zmianie zasady rozliczania wynagrodzeń pracowników. Obowiązują bowiem te same, co w 2009 r., regulacje służące ich podatkowemu rozliczeniu, tj.: skala podatkowa, kwota wolna od podatku oraz zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów. Podobnie nie ulegają zmianie zasady rozliczania należności z tytułu umów cywilnoprawnych. Warto jednak zwrócić uwagę na nowy kierunek interpretacji w zakresie rozliczania tzw. małych zleceń, tj. tych o wartości do 200 zł miesięcznie. Od stycznia 2009 r. obowiązuje podatek ryczałtowy przy ich rozliczaniu i, jak się okazało w praktyce, powodowało to sporo wątpliwości. Obecnie, po roku stosowania nowych przepisów, można już mówić o pewnej praktyce organów podatkowych. Omówimy ją szczegółowo w tym opracowaniu.

Rozliczenie pracownika

Zakres pojęcia "przychodu" uzyskanego z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, stosunku służbowego lub spółdzielczego stosunku pracy jest znacznie szerszy niż pojęcia "wynagrodzenie za pracę", którym posługują się przepisy prawa pracy. Przykładowo - ekwiwalent za pranie odzieży wypłacony pracownikowi nie stanowi wynagrodzenia za pracę, ale mieści się w pojęciu przychodu z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Do przychodów z tego źródła (art. 12 updof) należy bowiem zaliczyć otrzymane przez pracownika:

● wynagrodzenia za wykonaną pracę (co odpowiada definicji ww. "wynagrodzenia za pracę" - uchwała SN z 30 grudnia 1986 r., sygn. akt III PZP 42/86, OSNC 1987 r., nr 8, poz. 106),

● wszelkie inne wypłaty pieniężne związane ze stosunkiem pracy, spółdzielczym stosunkiem pracy czy stosunkiem służbowym,

● wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz ekwiwalenty za te świadczenia,

● wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Poprzez użycie w art. 12 ust. 1 updof określenia "w szczególności" ustawodawca wymienia przykładowe świadczenia, które należy zaliczyć do źródła przychodu, jakim jest zatrudnienie na podstawie stosunku pracy/stosunku służbowego. Jest to jednak katalog otwarty. W praktyce czasami trudno jest określić, czy dane świadczenie, sfinansowane przez pracodawcę, zaliczyć do przychodów z umowy o pracę, czy też należy je zakwalifikować do innego źródła przychodu. Podobne trudności interpretacyjne pojawiają się w przypadku świadczeń dokonywanych na rzecz byłych pracowników. Dotyczą one w szczególności: wypłaty zaległych wynagrodzeń, należności z tytułu umowy o zakazie konkurencji, świadczeń o charakterze odszkodowawczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00