Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-27

Jak wypełnić pierwszą kwartalną informację podsumowującą po zmianach wprowadzonych 1 stycznia 2010 r.

Podatnicy świadczący "wewnątrzwspólnotowe" usługi po raz pierwszy złożą informację podsumowującą, w której wykażą informację o świadczonych usługach. Podatnicy ci zostali zobowiązani do składania informacji podsumowujących w związku ze zmianą przepisów VAT obowiązującą od 1 stycznia 2010 r.

W związku z polską akcesją w struktury Unii Europejskiej na gruncie m.in. prawa podatkowego wyróżniono nowy rodzaj transakcji opodatkowanych, objętych zbiorczą nazwą "transakcji wewnątrzwspólnotowych". Ich istotą jest dostawa przez podatników państwa członkowskiego towarów (usług) na rzecz podatników z innego państwa Unii. W ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych obowiązuje swoisty mechanizm opodatkowania dostawy stawką 0% w kraju dostawcy i opodatkowania dostawy stawką właściwą dla danego towaru w kraju nabywcy. O ile taki swoisty sposób rozliczania się z podatku od wartości dodanej ma m.in. za zadanie zapewnić pewną równowagę ekonomiczną rynku wspólnotowego, o tyle może jednocześnie stanowić pole do nadużyć. Nadużycia pojawiają się w sytuacji, gdy:

● dostawca wykaże dostawę, nabywając prawo do odliczenia VAT z tego tytułu, i jednocześnie

● nabywca nie wykaże tej dostawy i nie odprowadzi z tego tytułu podatku we właściwym państwie członkowskim.

Takie, sprzeczne z interesem państw członkowskich, działania mogłyby jednocześnie być podjęte w przypadkach fikcyjnej dostawy, która następnie zostałaby wykazana wyłącznie w państwie dostawcy (prawo do odliczenia dostawcy), jak też dostawy, która faktycznie miała miejsce, aczkolwiek nie został z tego tytułu uregulowany należny podatek (podatek, który powinien odprowadzić podmiot otrzymujący towar czy usługę).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00