Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-03-27

Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę dywidendy w walucie obcej

Podczas zgromadzenia wspólników (spółka z o.o.) podjęto uchwałę o podziale zysku i wypłacie dywidendy. Ponieważ nie ma przeszkód prawnych, by zagranicznym udziałowcom kwotę dywidendy przekazać w walucie obcej, ustalono, że należna im kwota z tego tytułu będzie wypłacona w euro. Czy przeliczeniu podlega dywidenda netto czy brutto? Według jakich kursów i z jakiego dnia wyceniać taką dywidendę? Jak ująć takie zdarzenie w księgach rachunkowych?

problem

rada

W takim przypadku przeliczeniu na walutę obcą podlega wypłacana kwota dywidendy netto, a więc pomniejszona o podatek dochodowy, lub kwota brutto, jeżeli dywidenda zwolniona jest od podatku. Kurs właściwy dla przeliczenia na walutę obcą dywidendy podlegającej wypłacie jest uzależniony od źródła pochodzenia waluty. Będzie o tym mowa w uzasadnieniu, gdzie omówione zostaną również: zasady opodatkowania, sposób ewidencji wypłaty dywidend w walucie obcej, problem różnic kursowych oraz obowiązki informacyjne spółki wypłacającej.

uzasadnienie

Zasady podziału zysku w spółkach kapitałowych zostały określone dla spółek z o.o. w art. 191-198 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), natomiast dla spółek akcyjnych - w art. 347-353 k.s.h. W myśl tych przepisów podziałowi podlega osiągnięty przez spółkę kapitałową zysk netto wykazany w rocznym sprawozdaniu finansowym (po wcześniejszym opodatkowaniu dochodu spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych). Co do zasady, zysk przypadający do podziału między udziałowców dzieli się w spółce z o.o. w stosunku do udziałów, zaś w spółce akcyjnej - w stosunku do liczby akcji. Umowa (statut) spółki może jednak przewidywać również inny sposób podziału zysku, polegający na wypłacie dywidendy w innym stosunku aniżeli udział w kapitale zakładowym spółki.

Kwoty zysku, również pochodzące z lat ubiegłych oraz z kapitałów, które mogą zostać w myśl przepisów k.s.h. oraz umowy (statutu) spółki przeznaczone do wypłaty poszczególnym udziałowcom, powinny zostać w uchwale o podziale zysku określone w walucie polskiej. Nie oznacza to jednak, że właściciele spółki na zgromadzeniu wspólników lub akcjonariuszy nie mogą podjąć uchwały, że wypłata dywidendy ma nastąpić w walucie obcej, np. w euro. Żadne przepisy tego nie zabraniają.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00