Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-07-26

Czy nadwyżka inwentaryzacyjna w magazynie może być przychodem

Podczas kontroli inspektor kontroli skarbowej uznał, że nadwyżki magazynowe wynikające z inwentaryzacji są przychodem spółki. Nadwyżka nie wynika ze wzrostu majątku spółki, lecz z błędów pracowników przy obsłudze programu do obsługi magazynu. Czy inspektor UKS ma rację?

problem

rada

Taka interpretacja przepisów przez UKS jest kontrowersyjna. Należy liczyć się z tym, że spór z organami podatkowymi rozstrzygnie dopiero sąd administracyjny. Przy czym może to być orzeczenie korzystne dla fiskusa, o czym świadczy wyrok WSA w Poznaniu z 26 maja 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 312/11).

uzasadnienie

Jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację m.in. rzeczowych składników aktywów obrotowych drogą spisu ich ilości z natury, wyceny tych ilości, porównania wartości z danymi ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic (art. 26 ustawy o rachunkowości - uor). Przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych (art. 27 ust. 1 i 2 uor). Wykryte w toku prac inwentaryzacyjnych różnice stanów magazynowych mogą mieć charakter niedoborów albo nadwyżek. W tym drugim przypadku organy podatkowe mogą uznać w czasie kontroli, że podatnik osiągnął przychód. Taka kwalifikacja podatkowa wykrycia nadwyżki w magazynie jest kontrowersyjna - nadwyżka ta mogła być spowodowana wieloma czynnikami, które nie wynikają ze zwiększenia majątku podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00