Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-09

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych zakup gruntu wraz z budynkiem, gdy w akcie notarialnym nie wyodrębniono ich wartości

W sierpniu 2012 r. spółka dokonała zakupu nieruchomości zabudowanej. W akcie notarialnym nie wyszczególniono wartości gruntu i znajdującego się na nim budynku (hala produkcyjna z częścią biurową). Zwróciliśmy się do rzeczoznawcy o wycenę poszczególnych składników. Operat szacunkowy spółka otrzymała we wrześniu, przy czym wartość z niego wynikająca jest wyższa niż określona w akcie notarialnym. Według jakiej wartości wprowadzić te środki trwałe do ksiąg rachunkowych? W jakim momencie spółka powinna przyjąć do ewidencji środków trwałych grunt oraz budynek, który nie był użytkowany przez 7 lat i wymaga remontu, i kiedy zacząć dokonywanie amortyzacji? Czy koszty remontu zwiększą wartość początkową budynku?

PROBLEM

RADA

W omawianym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym nabyciem dwóch środków trwałych. Dlatego też powinny być wprowadzone do ksiąg rachunkowych jako odrębne obiekty inwentarzowe w wartościach początkowych ustalonych na poziomie cen nabycia. Zamówiony i otrzymany przez Państwa operat szacunkowy będzie służył do ustalenia proporcji, według której łączna cena zakupu budynku i gruntu podana w akcie notarialnym zostanie rozdzielona na części przypadające na poszczególne środki trwałe (tj. wspomniany grunt i budynek). Wszystkie wydatki poniesione na remont składnika majątku w celu doprowadzenia go do kompletności i zdatności do użytku (co jest warunkiem uznania takiego składnika za środek trwały i tym samym wpisania go do ewidencji księgowej) stanowią obok ceny nabycia element jego wartości początkowej. Moment wprowadzenia środków trwałych do ewidencji księgowej nie musi nastąpić jednocześnie. Ponieważ przepisy ustawy o rachunkowości nie wykluczają możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych według reguł podatkowych, to przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się wybrać podatkowy moment ich rozpoczęcia także dla celów bilansowych, tj. pierwszego odpisu dokonują w miesiącu następującym po miesiącu, w którym przyjęto środek trwały do ewidencji. Szczegóły - w uzasadnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00