Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-10-09

Podatek od nieruchomości - wybrane problemy rozliczeniowe

Podatek od nieruchomości jest jednym z obciążeń podatkowych działalności przedsiębiorców. Dla przedsiębiorców istotne jest, by właściwie rozliczać ten podatek. Niestety, sposób opodatkowania nieruchomości należących do przedsiębiorców budzi w praktyce wiele wątpliwości. W publikacji przedstawiamy najważniejsze problemy związane z rozliczeniami tego podatku, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii poruszanych w ostatnim czasie przez Ministerstwo Finansów i sądy administracyjne.

1. Przedsiębiorca jako podatnik podatku od nieruchomości

Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych (art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: upol). Niestety, właściwa identyfikacja podatnika nie zawsze jest prosta.

1.1. Kto jest podatnikiem w spółce cywilnej

PROBLEM

Spółka cywilna posiada lokal. Czy deklaracje na podatek od nieruchomości do gminy powinni składać wspólnicy czy spółka?

RADA

Sprawa tego, kto jest podatnikiem od nieruchomości w przypadku spółki cywilnej, jest kontrowersyjna. Bezpieczniej jest przyjąć, że podatnikiem są tu wspólnicy. To oni zatem powinni składać deklaracje. Mogą w tym przypadku złożyć jedną deklarację, na której się podpiszą wszyscy. Dopuszczalne jest też składanie osobnych deklaracji.

UZASADNIENIE

Sprawa tego, kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości, była przedmiotem wyroków sądów administracyjnych. Zajęły one dwa sprzeczne stanowiska. Przykładowo: WSA w Olsztynie w wyroku z 31 marca 2010 r. (sygn. akt I SA/Ol 145/10) stwierdził, że podatnikiem podatku od nieruchomości jest spółka cywilna, argumentując, że spółka cywilna, jako niemająca osobowości prawnej, jest podatnikiem na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 3 upol.

Odmienne stanowisko zajął WSA w Warszawie w wyroku z 29 września 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 274/11). W wyroku tym sąd argumentował, że spółka cywilna, nie posiadając zdolności prawnej, nie może być podmiotem praw i obowiązków na gruncie prawa cywilnego. Oznacza to, że spółka cywilna nie może być ani właścicielem, ani posiadaczem samoistnym, ani użytkownikiem wieczystym nieruchomości. W konsekwencji podatnikiem są w tym przypadku wspólnicy posiadający tytuł prawny do nieruchomości lub obiektów budowlanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00