Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-04-19

Czy należy korygować remanent przy zwrocie towaru

Czy należy korygować wartość remanentu sporządzanego na dzień 31 grudnia 2012 r., jeżeli w trakcie 2013 r. dokonano zwrotu towaru zakupionego w 2012 r.?

PROBLEM

RADA

Podatnik ma obowiązek skorygować wartość remanentu sporządzonego na koniec 2012 r., tylko w przypadku gdy zwrócony w 2013 r. towar był w tym remanencie ujęty. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Zobacz wideo-szkolenie "Korekta kosztów - zmiany 2013" dostępne na www.inforfk.pl

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają zasad dokonywania korekt przychodów czy kosztów. Brak jest również uregulowań dotyczących momentu zmniejszenia (zwiększenia) przychodów czy kosztów w wyniku korekty. W praktyce trudno ustalić, czy przychody, koszty należy pomniejszyć (powiększyć) na bieżąco w dacie korekty, czy też wstecz w pierwotnej dacie powstania przychodu czy kosztu. Obecnie wśród organów podatkowych dominuje stanowisko, że każdą korektę (niezależnie od jej przyczyny) należy rozliczyć w dacie pierwotnego powstania przychodu czy kosztu, a więc wstecz. Przykładem takiego stanowiska jest m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 kwietnia 2012 r., sygn. ILPB1/415-56/12-4/AA), czy interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 grudnia 2012 r., sygn. IPTPB1/415-527/12-2/KSU.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00