Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-13

Nowe zasady obowiązujące w zakresie członkostwa w OFE

Od 1 lipca 2014 r. przynależność do OFE nie będzie już obowiązkowa. Środki zgromadzone dotychczas w funduszach emerytalnych będą przekazywane do ZUS jednorazowo (w przypadkach określonych w ustawie) lub stopniowo przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Ubezpieczony zdecyduje, czy nadal będzie oszczędzał w OFE, czy nie. Decyzję w tej sprawie trzeba będzie podjąć w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, wprowadza istotne zmiany w systemie emerytalnym, z których najważniejsze zakładają wprowadzenie dobrowolności członkostwa w OFE, przekazywanie zgromadzonych tam środków na subkonta w ZUS oraz ponowne obliczenie emerytury z I filaru z uwzględnieniem przeniesionych środków.

Korzystne zmiany będą dotyczyć większości oszczędzających w III filarze, którzy będą mieli wyższy roczny limit wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz nowe zasady opodatkowania wypłat z tego konta. Większość przepisów weszła w życie od 1 lutego 2014 r., choć niektóre obowiązują już od 15 stycznia br. (m.in. zmiana ustalania limitu wpłat na IKZE, czy też zmiana wysokości zaliczki na podatek dochodowy pobierana od wypłat z IKZE).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00