Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-08-11

Jak rozliczyć nabycie towarów objętych odwrotnym obciążeniem i ich zużycie na potrzeby firmy

W związku z procedurą odwrotnego obciążenia podatnicy nabywający tego rodzaju towary mają wątpliwości co do rozliczeń VAT od tych towarów, w przypadku gdy są one zużywane na potrzeby firmy. Rozwiązania tych problemów przedstawiamy w odpowiedziach na pytania.

1. Jak podatnik rozlicza VAT przy nabyciu towaru objętego odwrotnym obciążeniem

PROBLEM

Jak rozliczyć nabycie towaru objętego odwrotnym obciążeniem, w sytuacji gdy w momencie nabycia towar był przeznaczony do odsprzedaży, ale został wykorzystany do remontu firmowej nieruchomości? Czy podatnik może odliczyć VAT naliczony od towarów objętych odwrotnym obciążeniem w tej sytuacji?

RADA

W przypadku dostawy towarów objętych odwrotnym obciążeniem nabywca jest zobowiązany rozliczyć podatek należny niezależnie od tego, czy nabyty przez niego towar będzie podlegał dalszej odsprzedaży jako towar handlowy, czy też zostanie przekazany lub zużyty przez podatnika na inne cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, np. na remont firmowego składnika majątku. Podatnik ma prawo do odliczenia VAT należnego od towarów objętych odwrotnym obciążeniem, ponieważ istnieje związek dokonanego zakupu z czynnościami opodatkowanymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00