Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-05

Powołanie się przez świadka na dawną darowiznę a sankcyjny PCC - wyrok NSA

Świadek powołujący się (jako obdarowany) na darowiznę niezgłoszoną do opodatkowania w czasie jej przekazania nie może być obciążony sankcyjnym 20-proc. podatkiem od czynności cywilnoprawnych - wyrok NSA z 11 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 760/16.

Stan faktyczny

Sprawa dotyczy dwóch osób pozostających w związku nieformalnym (konkubinacie). Procedury podatkowe zaczęły się od konkubenta, bo organ podatkowy wszczął wobec niego postępowanie w sprawie przychodów z nieujawnionych źródeł. Najwyraźniej jego wydatki nie znajdowały pokrycia w ujawnionych formalnie przychodach. Odpowiadając na standardowe w tym przypadku pytanie, skąd wziął pieniądze na wydatki, konkubent powiedział m.in., że 100 000 zł darowała mu jego partnerka życiowa. Organ wezwał więc konkubinę na świadka i ta, 8 lipca 2013 r., przesłuchiwana w charakterze świadka w spawie jej konkubenta, zeznała, że w maju 2004 r. otrzymała od dziadka darowiznę w postaci pieniędzy w kwocie 100 000 zł. Pieniądze te następnie przekazała konkubentowi na zakup mieszkania.

W tym stanie rzeczy powstała kwestia opodatkowania darowizny dziadka z 2004 r. Nie została ona bowiem zgłoszona do opodatkowania w tamtym czasie. I tylko o tej darowiźnie będzie mowa dalej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00