Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2022-04-25
Artykuł aktualny
do 2022-04-25
Data publikacji: 2022-01-17

Korekta roczna VAT. Początek roku dla części podatników VAT oznacza konieczność dokonania rocznej korekty odliczonego VAT naliczonego. W artykule przypominamy najważniejsze zasady obowiązujące w tym zakresie.

Korekta odliczonego VAT naliczonego

Przede wszystkim wskazać należy, że w ostatnim czasie nie zostały dokonane żadne zmiany wpływające na sposób przeprowadzania corocznych korekt odliczonego VAT naliczonego. W konsekwencji korekty roczne za 2021 r. powinny być dokonywane na takich samych zasadach jak korekty roczne za 2020 r.

Dwa rodzaje korekt rocznych

Obowiązek dokonania korekty rocznej wynika z przepisów art. 90c oraz art. 91 ustawy o VAT. Na podstawie przepisów art. 90c ustawy o VAT dokonywana jest korekta podatku naliczonego obliczanego przy zastosowaniu tzw. prewspółczynnika (nazywanego również często preproporcją i prewskaźnikiem), o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Z kolei na podstawie przepisów art. 91 ustawy o VAT dokonywana jest korekta podatku odliczonego w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i nast. ustawy o VAT.

Obowiązek dokonania wskazanych korekt rocznych istnieje niezależnie od siebie. Część podatników może być zatem obowiązana do dokonywania obu rodzajów korekt. Tacy podatnicy w pierwszej kolejności powinni dokonywać korekty podatku naliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, a dopiero w drugiej kolejności korekty podatku odliczonego w oparciu o proporcję. Łączna kwota korekty dotycząca danego towaru lub usługi jest efektem zastosowania obu tych korekt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00