Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 04-05-2024
Artykuł aktualny na dzień 04-05-2024
Data publikacji: 2022-01-11

Wydatki spółek zależnych pokryte przez spółkę dominującą nie stanowią dla niej kosztu podatkowego – wyrok NSA

Wydatki spółek zależnych zapłacone przez spółkę dominującą nie stanowią dla niej kosztów podatkowych - wyrok NSA z 4 listopada 2021 r., sygn. akt II FSK 914/21.

Stan faktyczny

Podatnik jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej, w skład której wchodzą inne spółki kapitałowe objęte obowiązkiem konsolidacji, tj. łączenia sprawozdań finansowych. Podatnik jest jedynym akcjonariuszem lub wspólnikiem tych spółek. Są to więc spółki zależne. Wszystkie spółki prowadzą autonomiczną działalność operacyjną w różnych lokalizacjach w Warszawie. Grupa wynajmuje powierzchnie biurowe na rzecz spółek zależnych i ponosi w związku z tym wysokie koszty. W grupie kapitałowej przygotowywana jest reorganizacja, która zakłada "konsolidację" podatnika i spółek zależnych pod jednym adresem. W tym celu podatnik zawarł umowę najmu z podmiotem wynajmującym budynek, który ma być nową siedzibą wszystkich spółek z grupy kapitałowej. Podatnik najmie więc odpowiednie powierzchnie jednocześnie na potrzeby własne oraz na rzecz spółek zależnych i zawrze umowy podnajmu ze spółkami zależnymi. Taka relokacja umożliwi osiągnięcie efektów synergii zbliżonych do tych, które pojawiają się przy łączeniu przedsiębiorstw. Osiągnięte zostaną więc wymierne korzyści finansowe.

W związku z planowaną reorganizacją konieczne może być rozwiązanie dotychczasowych umów najmu. Nie można wykluczyć, że dotychczasowy wynajmujący zażąda od spółki zależnej odszkodowania za szkody powstałe w związku z wcześniejszym rozwiązaniem najmu. Podatnik rozważa więc możliwość zawarcia porozumienia, w którym zobowiązałby się wobec spółki zależnej do zapłaty na jej rzecz jednorazowego świadczenia pieniężnego pokrywającego to odszkodowanie. Czy przekazane spółce zależnej świadczenie pieniężne może zaliczyć do swoich kosztów podatkowych? Zdaniem podatnika, odpowiedź jest twierdząca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00