Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 05-12-2023
Porada aktualna
na dzień 05-12-2023
Data publikacji: 2023-05-19

Sprawozdanie o stosowanych terminach zapłaty i postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych – zasady przeliczania kwot w walutach obcych

PROBLEM

Proszę o uszczegółowienie przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na walutę polską wymagane ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Chodzi mi o treść art. 13a ust. 4c i art. 13b ust. 3 ustawy zatorowej w przypadku spełnienia świadczenia pieniężnego w częściach, czyli przeliczenie dla potrzeb sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych, a także procedury nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Jaki kurs, z jakiego dnia należy zastosować do poszczególnych części zapłaty:

a) gdy każda z części zapłat była spełniona w terminie określonym w umowie,

b) gdy część zapłat była spełniona w terminie określonym w umowie, a części zapłat była spełniona po terminie określonym w umowie,

c) gdy każda część zapłat była spełniona po terminie określonym w umowie?

RADA

Przedstawione zagadnienie dotyczy problemu przeliczania wartości świadczeń pieniężnych na potrzeby sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz przeliczania tych świadczeń na potrzeby procedury podejmowanej przez UOKIK w przypadkach nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych. Szczegółowe zasady przeliczania kwot w walutach obcych na potrzeby obu tych instytucji zostały przedstawione na przykładach w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przedstawione zagadnienie porusza kilka kwestii związanych z ustawą z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 771 ze zm.) – dalej: ustawa zatorowa. Dotyczy problemu:

  • przeliczania kursów walut obcych dla wartości świadczeń w transakcjach handlowych,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00