Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 03-03-2024
Porada aktualna na dzień 03-03-2024
Data publikacji: 2023-05-19

Jak rozliczyć fakturę za prąd zakupiony w Niemczech

PROBLEM

Czy usługi zakupione w Niemczech (faktura na zakup przyłącza energetycznego na targach i opłata za prąd) należy wykazać w JPK_V7? Czy całość tego wydatku (brutto) zaliczyć do kosztów, tj. bez naliczania VAT naliczonego i należnego?

RADA

Nie, zakupu energii w Niemczech nie należy wykazywać w JPK_V7. Jest to dostawa towarów opodatkowana w Niemczech. Wydatki poniesione z tego tytułu należy uwzględnić w kosztach w kwocie netto. Podatek naliczony od dostaw towarów zakupionych w innych krajach UE podatnik może odzyskać w ramach procedury zwrotu VAT zapłaconego w innym kraju UE. 

UZASADNIENIE

Zakup energii – ustalenie miejsca świadczenia i opodatkowania VAT

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że zakup energii jest dostawą towaru, nie usługą. Wobec tego trzeba zastosować zasady identyfikacji miejsca opodatkowania właściwe dla dostawy towaru, z uwzględnieniem przedmiotu dostawy. To oznacza konieczność wskazania na art. 22 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00