Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 27-05-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 27-05-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-05-19

Czy nieodpłatne przekazanie paliwa do 20 zł jest prezentem o małej wartości wyłączonym z VAT

PROBLEM

Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi stację kontroli pojazdów i stację paliw. Do badania technicznego pojazdu klienci indywidualni otrzymują upominek w postaci paliwa (gaz LPG, benzynę, olej napędowy), który ma zachęcić ich do skorzystania z usług spółki. Obecnie przekazywane przez spółkę upominki zachęcające klientów do nabycia usług badania technicznego pojazdu (tj. paliwo: gaz LPG, benzyna, olej napędowy) nie przekraczają kwoty 20 zł. Prezenty te pochodzą z towarów handlowych nabytych w celu dalszej odsprzedaży. Ponieważ przekazywane upominki związane są z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z tytułu ich nabycia.

Czy nieodpłatne przekazanie upominków w postaci paliwa (gazu LPG, benzyny, oleju napędowego) o jednostkowej cenie nabycia do 20 zł klientowi, który wykonał w spółce  badanie techniczne, można potraktować jako prezent o małej wartości i nie odprowadzać podatku VAT od takiego przekazania towarów? 

Czy w związku z potraktowaniem nieodpłatnego przekazania paliwa (gazu LPG, benzyny, oleju napędowego) klientowi indywidualnemu jako prezentu o małej wartości (do 20 zł) spółka jest zobowiązana do ewidencjonowania takiego nieodpłatnego przekazania paliwa na kasie fiskalnej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00