Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-01

Kiedy podatek naliczony od czynności niepodlegających opodatkowaniu podlega odliczeniu

Podatek naliczony podlega odliczeniu w całości, jeśli nie jest możliwe przyporządkowanie go zarówno do działalności opodatkowanej, jak i nieopodatkowanej. Nie znajdują w takiej sytuacji zastosowania przepisy dotyczące proporcjonalnego odliczenia podatku, określone w art. 20 ustawy o VAT z 1993 r. oraz w art. 90 ustawy o VAT z 2004 r. Taka jest teza wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1925/07. Jest to ważny wyrok, szczególnie dla samorządów, które wykonują czynności niepodlegające opodatkowaniu (czynności wynikające z ustawy).

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem: czy wykonując zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami w całości, w sytuacji gdy nie jest możliwe bezpośrednie wyodrębnienie kwot tego podatku związanego z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu. Podatnik uważał, że w takim przypadku ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego. Organ podatkowy nie potwierdził jego stanowiska. Sprawa trafiła do WSA.

Stanowisko WSA

Rozstrzygając skargę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił argumentację prezentowaną przez stronę skarżącą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00