Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-09-26

Jak skorygować podatek naliczony, gdy zmieniło się przeznaczenie środka trwałego

We wrześniu 2008 r. spółka zmieniła przeznaczenie środka trwałego (nabytego w lutym 2008 r.). Dotychczas był on wykorzystywany wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej, natomiast od września będzie wykorzystywany tylko do sprzedaży zwolnionej. Kiedy powinna dokonać korekty?

problem

rada

Według organów podatkowych spółka powinna skorygować podatek w rozliczeniu za styczeń 2009 r. Koryguje w tej deklaracji 1/5 odliczonego podatku. Pozostałej korekty dokonuje w następnych latach. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Spółka powinna dokonać korekty 1/5 odliczonego podatku naliczonego w rozliczeniu za styczeń 2009 r. Pozostałą część będzie korygować w następnych latach. Przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT od zakupu środka trwałego, gdyż miał być przeznaczony do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast w sytuacji gdy towar nie posłużył działalności opodatkowanej, to jest ona obowiązana dokonać korekty kwoty odliczonego podatku. Zmieniło się bowiem jego przeznaczenie. Będzie wykorzystywany do wykonywania czynności zwolnionych z VAT. Dlatego istnieje obowiązek korekty odliczonego podatku. Nabywca dokonuje bowiem korekty także w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT).

Skoro więc spółka przy nabyciu towarów miała prawo do odliczenia 100% VAT i dokonała takiego odliczenia, po czym prawo to zmieniło się z uwagi na zmianę przeznaczenia nabytego środka trwałego, to jest zobligowana do skorygowania odliczonego podatku. Korektę dokonuje w rozliczeniu za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty (patrz pismo Ministra Finansów nr PT5/033/EKQ/08/210). Koryguje 1/5 lub w przypadku nieruchomości 1/10 podatku. Pozostałą część w następnych latach. Gdy zmiana przeznaczenia następuje w wyniku sprzedaży powyższe zasady nie mają zastosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00