Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-01

Definicja eksportu w polskiej ustawie - pierwszy wyrok w sprawie zgodności z dyrektywą UE

Przepis art. 2 pkt 8 ustawy o VAT nadaje inne niż VI Dyrektywa znaczenie pojęciu „eksport towarów”, zawężając eksport do wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, podczas gdy przepisy VI Dyrektywy eksport towarów traktują jako wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 listopada 2007 r., sygn. akt III Sa/Wa 923/07. Oznacza to, że ww. przepis prawa krajowego jest niezgodny z prawem wspólnotowym i z tego powodu sąd odmówił jego zastosowania.

Stan faktyczny sprawy

Polski podatnik zamawia towar w firmie w Hiszpanii. Po wyprodukowaniu towarów producent (firma hiszpańska) wystawia fakturę na firmę polską. Ze względu na fakt, że towar ma być wywieziony z terytorium Wspólnoty do kraju trzeciego - USA, firma hiszpańska wystawia fakturę z 0-proc. stawką VAT. Polska firma dokonuje zapłaty i przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, dostawa towarów następuje ze względów ekonomicznie zasadnych na terenie Hiszpanii, gdyż z tego kraju drogą morską towar jest wysyłany do USA. Firma polska wystawia pełnomocnictwo firmie hiszpańskiej do dokonania w jej imieniu i na jej rzecz odprawy eksportowej na podstawie faktury zakupu towaru. Hiszpanie dokonują odprawy celnej zgodnie z udzielonym im pełnomocnictwem i na dokumencie celnym (SAD) reprezentują firmę polską jako eksportera. Dokument przewozowy, tzw. Bill of fading, oraz faktura za usługi spedycyjne i celne jest wystawiony przez hiszpańską firmę spedycyjną na firmę polską.

Po odprawie i załadunku towar opuszcza terytorium Wspólnoty na pokładzie statku. Tak więc firma polska dostarcza towar do USA drogą morską, zaś faktura przez nią wystawiona jest dostarczona do USA pocztą. Po otrzymaniu towaru firma z USA wysyła pisemne potwierdzenie do firmy polskiej o otrzymaniu towarów, po czym realizuje płatność na rzecz podmiotu polskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00