Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-05-22

Kiedy i na jakich zasadach wystawiamy faktury zbiorcze

Podatnicy dokonujący wielu transakcji na rzecz tych samych kontrahentów są zainteresowani ich dokumentowaniem fakturami zbiorczymi. Od 1 stycznia br. taką możliwość przewidują wprost przepisy VAT.

Faktury zbiorcze wystawiane na zasadach szczególnych

Do końca 2012 r. przepisy nie przewidywały wprost możliwości wystawiania faktur zbiorczych. Niemniej jednak możliwość taka istniała, o ile faktura zbiorcza dla wszystkich dokumentowanych nią czynności była wystawiana w terminie (na zasadach omówionych w punkcie 2. Zbiorcze faktury wystawiane na zasadach ogólnych).

Sytuacja zmieniła się z dniem 1 stycznia 2013 r. Od tego dnia obowiązuje przepis stanowiący, że faktura może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę (§ 9 ust. 3 rozporządzenia o fakturach).

Zobacz e-poradnik " Faktury VAT w 2013 r." dostępny na www.inforfk.pl

Warunki, jakie muszą być spełnione, aby podatnik mógł wystawić fakturę zbiorczą

Sprzedawca może wystawiać faktury zbiorcze, jeżeli łącznie spełni dwa warunki:

1) w miesiącu dokonał kilku odrębnych dostaw towarów lub usług dla tego samego kontrahenta,

2) fakturę zbiorczą wystawił nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydał towar lub wykonał usługę (nie może wystawić faktury zbiorczej później).

I warunek

Jeśli chodzi o pierwszy warunek, trzeba zauważyć, że słowo "kilka" oznacza liczbę od trzech do dziewięciu. Sugeruje to, że faktura zbiorcza wystawiana na koniec miesiąca nie powinna dokumentować tylko dwóch odrębnych dostaw towarów lub usług ani więcej niż dziewięciu odrębnych dostaw towarów lub usług. Wniosek taki należy jednak odrzucić. Przemawiają za tym nie tylko względy racjonalne, ale również sposób interpretacji innych przepisów posługujących się zwrotem "kilka". Jako przykład można wskazać art. 195 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Nie ulega wątpliwości, że na podstawie tego przepisu własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie zarówno dwóm osobom, jak i więcej niż dziewięciu osobom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00