Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-09-11

Wystawianie i rozliczanie faktur korygujących - skutki u wystawcy

Wystawienie faktury korygującej nierzadko kojarzy się z ludzkim błędem. Po części jest to prawda. Jednak u podstaw korekty faktury leżą nie tylko błędy, ale również zmiana stanu faktycznego po wystawieniu faktury pierwotnej, np. udzielenie rabatu, zwrot towaru czy podwyższenie ceny. Sposób rozliczenia faktur korygujących w VAT zależy od przyczyn ich wystawienia.

W VAT transakcje są rozliczane zgodnie z rzeczywistym ich przebiegiem. Dlatego fakturę korygującą należy wystawić w każdym przypadku, który powoduje zmianę stanu faktycznego skutkującego obniżeniem lub podwyższeniem podstawy opodatkowania.

Jej celem jest udokumentowanie ostatecznej wartości sprzedaży. Jeżeli więc po wystawieniu faktury udzielono rabatów lub zwrócono towary, wówczas podatnik jest uprawniony do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość tych rabatów i zwrotów. Jeżeli natomiast po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, skutkującą zaniżeniem podstawy opodatkowania, to podatnik ma obowiązek wystawić korektę faktury pierwotnej.

Zasady korygowania faktur są uregulowane w art. 29 ust. 4-4c ustawy o VAT oraz w § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2011 r. Nr 68, poz. 360 ze zm. (zw. dalej: rozporządzeniem).

I. Treść faktur korygujących

Elementy, które powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura korygująca, wymienione są w § 13 i 14 rozporządzenia. Zakres danych zależy przede wszystkim od powodów jej wystawienia.

Zobacz e-poradnik "Faktury VAT w 2013 r." dostępny w Bibliotece INFOR FK na www.inforfk.pl

1. Udokumentowanie udzielenia rabatu do pojedynczych transakcji oraz zwrotu towarów i zaliczek

Jeżeli powodem wystawienia faktury korygującej jest udzielenie przez podatnika rabatu w odniesieniu do jednej lub więcej niż jednej dostawy lub usługi, wówczas wystawiona korekta powinna zawierać:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00