Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-09-27

Jak rozliczamy w VAT sprzedaż towaru po cenie promocyjnej

Często się zdarza, że podatnicy sprzedają towary po niższej cenie, czyli po cenie promocyjnej. W takich przypadkach pojawia się czasem wątpliwość dotycząca skutków w VAT obniżenia ceny. Przede wszystkim podatnicy mają problem z ustaleniem podstawy opodatkowania dostaw towarów dokonywanych po promocyjnej cenie. Nie mają pewności, jakie kwoty należy wykazać w fakturze czy zaewidencjonować na kasie. Nie wiedzą, czy sprzedaż towaru po cenie promocyjnej wymaga skorygowania odliczonego VAT przy zakupie tego towaru. To tylko nieliczne wątpliwości, jakie nasuwają się podatnikom dokonującym sprzedaży promocyjnej.

Jak ustalić podstawę opodatkowania czynności promocyjnych

W ustawie o VAT można wyróżnić dwa rodzaje czynności:

● odpłatne,

● nieodpłatne (uważane na podstawie przepisów art. 7 ust. 2-7 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za czynności odpłatne, a w konsekwencji za podlegające opodatkowaniu VAT).

Przepisy o VAT nie wyróżniają czynności częściowo odpłatnych. Nie zawierają również przepisów nakazujących w szczególny sposób ustalać podstawę opodatkowania dostaw towarów dokonywanych po promocyjnej cenie, tj. niższej od standardowej, w tym odbiegającej od wartości rynkowej. Podstawę tę stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Najczęściej jest to po prostu promocyjna cena netto (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00