Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-11-28

Czy darowiznę udziału w samochodzie należy rozliczyć w VAT

Samochód osobowy został wykupiony z leasingu dwa miesiące temu. Szef postanowił w 1/4 części darować go obcej osobie. Co z VAT od wykupu samochodu? Czy trzeba naliczyć VAT od tego przekazania?

PROBLEM

RADA

Darowizna udziału w samochodzie powinna w tej części zostać opodatkowana VAT. Nie powstanie natomiast obowiązek korekty odliczonego VAT od wykupu samochodu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej w pytaniu sytuacji dokonana została darowizna 1/4 udziału w samochodzie. Prawo dopuszcza, aby własność tej samej rzeczy przysługiwała niepodzielnie kilku osobom. Według art. 195 Kodeksu cywilnego jest to współwłasność. Stanowi ona odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność danej rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Stosuje się do niej przepisy odnoszące się do własności, jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji. W przypadku współwłasności w częściach ułamkowych (z taką mamy do czynienia w tym przypadku) każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w rzeczy, który wyraża zakres uprawnień współwłaściciela względem rzeczy wspólnej. Z punktu widzenia VAT istotne jest, że współwłaściciel względem swego udziału ma pozycję wyłącznego właściciela. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem jak właściciel bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 k.c.). Rozporządzanie udziałem polega m.in. na możliwości zbycia swojego udziału przez współwłaściciela. Współwłaściciele są więc odrębnymi podmiotami prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00