Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-13

Błędy w fakturowaniu - skutki dla sprzedawcy i kupującego

Podstawowym dokumentem, który potwierdza transakcję, jest zasadniczo faktura. Podczas jej sporządzania może dojść do popełnienia błędu i zamieszczenia w dokumencie informacji niezgodnych z prawdą. Wystawcy grożą sankcje z Kodeksu karnego skarbowego. Poważne konsekwencje może ponieść również nabywca, gdyż faktura błędnie wystawiona lub dokumentująca nieprawdę może pozbawić prawa do odliczenia. Wprawdzie nie ma przepisu, który określałby, że błąd na fakturze pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT, nie oznacza to jednak, że bez względu na rodzaj błędu prawo do odliczenia przysługuje.

Skutki błędnie wystawionej faktury może ponieść zarówno nabywca, jak i wystawca.

Skutki dla kupującego

U podatnika kwotę podatku naliczonego, w przypadku zakupów krajowych, stanowi suma kwot podatku określonych w otrzymanych fakturach. Jak z tego wynika, faktura jest podstawą odliczenia VAT. Jednak w przypadku istotnych wad faktury podatnik może utracić prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający.

Błędy na fakturze niepozbawiające prawa do odliczenia VAT

Orzecznictwo wypracowało zasadę, że pozbawienie podatnika prawa do odliczenia może dotyczyć jedynie tych wad i braków faktury, które wyłączają:

● identyfikację podmiotów oraz przedmiotu transakcji,

● poprawne określenie podatku od wartości dodanej.

Aby można było pozbawić podatnika prawa do odliczenia VAT, wady faktury muszą być na tyle poważne, by wykluczały możliwość traktowania tego dokumentu jako faktury. Podatnik nie traci więc prawa do odliczenia VAT, gdy faktura zawiera drobne błędy o charakterze technicznym, tzw. błędy mniejszej wagi. Są to uchybienia przepisom dotyczącym rygorów formalnych faktury, których ciężar gatunkowy jest jednak tego rodzaju, że nie wpływa na możliwość obniżenia podatku należnego.

Do błędów mniejszej wagi możemy zaliczyć m.in.:

● pomyłkę w numerze NIP zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy lub brak tego numeru, gdy przepisy wymagają jego podania;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00