Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-11-25

Plusy i minusy wyboru zwolnienia z VAT na 2015 r.

Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT w zakresie całej swojej sprzedaży, o ile spełniają warunek związany z wysokością obrotu. Od 1 stycznia 2015 r. limit obrotu uprawniający do objęcia sprzedaży zwolnieniem z VAT nie ulegnie zmianie. W dalszym ciągu będzie to kwota 150 000 zł (bez VAT). Podatnicy, którzy zastanawiają się, czy wybrać zwolnienie w 2015 r., mają niedużo czasu na podjęcie decyzji. Zdaniem organów podatkowych muszą wybrać zwolnienie od początku roku.

Przed podjęciem decyzji o wyborze zwolnienia z opodatkowania należy przede wszystkim zastanowić się, jakie są plusy i minusy takiego wyboru, a następnie, czy w ogóle możemy skorzystać z takiego zwolnienia. Kryterium obrotu nie jest bowiem jedynym warunkiem, aby z takiego zwolnienia skorzystać.

Krok I. Sprawdź minusy wyboru zwolnienia

Wybór zwolnienia z opodatkowania powoduje określone konsekwencje w zakresie praw i obowiązków w VAT.

Negatywne konsekwencje wyboru zwolnienia:

-

podatnik zwolniony z VAT nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego od dokonanych zakupów

Podatnik VAT zwolniony co prawda sprzedaje swoje towary lub usługi bez VAT, ale gdy sam dokonuje zakupów - musi ponosić ciężar podatku naliczonego zawartego w cenie kupionych towarów lub usług, którego nie może odliczyć jako podatnik zwolniony. Dlatego wybór zwolnienia nie jest wskazany, jeśli podatnik prowadzi działalność handlową opartą na zakupie i odsprzedaży towarów handlowych. Korzystanie ze zwolnienia nie jest też dobre w przypadku, gdy podatnik planuje zwiększone zakupy, np. w postaci nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwie. Od zakupów tych nie odliczy podatku naliczonego, ponosząc w ten sposób jego ciężar. Może go natomiast zaliczyć do kosztów lub powiększyć wartość początkową kupionego środka trwałego.

Prowadzenie działalności handlowej oraz wzrost zakupów to główne powody, dla których nie warto rezygnować ze statusu podatnika VAT czynnego.

-

podatnik ma obowiązek dokonania korekty odliczonego VAT w związku ze zmianą przeznaczenia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00