Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-03-26

Opodatkowanie zaliczek eksportowych od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania zaliczek na poczet eksportu towarów. Zaliczki te nadal są opodatkowane stawką 0%, lecz ma ona zastosowanie pod pewnymi warunkami. Stosowanie nowych przepisów budzi duże wątpliwości.

Z nowych przepisów co prawda wprost wynika, że stawkę 0% w eksporcie towarów stosuje się również w razie otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, ale stawka ta ma zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione będą dwa warunki. Szczególnie drugi warunek, dotyczący otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, budzi wiele wątpliwości.

Opodatkowanie zaliczek do końca 2013 r.

Do końca 2013 r. z przepisów nie wynikało wprost, że w razie powstania obowiązku podatkowego na skutek otrzymania zaliczek eksportowych zastosowanie ma przewidziana dla eksportu towarów stawka 0%. Przyjmowano jednak, że tak właśnie jest (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 lutego 2009 r., sygn. ITPP2/443-1054/08/AF, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 sierpnia 2009 r., sygn. IPPP1-443-910/08-9/S/MP).

Szczególne były przy tym skutki otrzymywania zaliczek na poczet eksportu towarów. Przepis przewidujący powstawanie obowiązku podatkowego na skutek otrzymywania zaliczek (tj. art. 19 ust. 11 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.) stosowany był bowiem do eksportu towarów warunkowo. Według tych regulacji obowiązek podatkowy powstawał, jeżeli wywóz towarów nastąpił w ciągu sześciu miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.). Powodowało to, że upływ sześciu miesięcy, liczonych od dnia otrzymania części należności (zaliczki), skutkował ustaniem obowiązku podatkowego, a nie - jak często chciały organy podatkowe - przekształceniem się zaliczki na poczet eksportu w zaliczkę na poczet sprzedaży krajowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00