Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-01-29

Odwrotne obciążenie w budownictwie – przegląd najnowszych interpretacji organów podatkowych

Od 1 stycznia 2017 r. usługi budowlane mogą podlegać odwrotnemu obciążeniu. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT. Specjalne zasady opodatkowania mają zastosowanie, gdy nabywane usługi są wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy i łącznie są spełnione następujące warunki:

  • usługodawcą jest podatnik, u którego sprzedaż nie jest zwolniona z VAT,
  • usługobiorcą jest podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
  • usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

W praktyce te przepisy nadal sprawiają problem, szczególnie ustalenie, czy wykonywane świadczenie, gdy ma charakter złożony, można zaklasyfikować do usług wymienionych w załączniku. Kolejnym problemem jest ustalenie, czy świadczący usługę działa w charakterze podwykonawcy.

W pierwszym wyroku wydanym na ten temat sąd zajął korzystne dla podatników stanowisko, uznając, że organ podatkowy, wydając interpretację indywidualną, ma obowiązek ustalić, czy wykonywane przez podatnika usługi są wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, nawet gdy podatnik nie podał PKWiU. W wyroku WSA w Olsztynie z 7 listopada 2017 r. (sygn. akt I SA/Ol 737/17) czytamy:

Klasyfikacje statystyczne, tak jak to już wskazywano w orzecznictwie sądów administracyjnych, są w swej istocie zbiorami norm technicznych stanowiącymi usystematyzowane zbiory towarów lub czynności (usług) - przez ich wprowadzenie do systemu podatkowego, są jednocześnie swoistego rodzaju normami podatkowymi w zakresie podatku od towarów i usług. Tym samym organy podatkowe, nie zaś organy statystyczne, mając na uwadze stan faktyczny sprawy, podany we wniosku o wydanie interpretacji, w zakresie niezbędnym z punktu widzenia wszystkich jego elementów mogących mieć znaczenia klasyfikacyjne, powinny dokonać oceny, w jakim grupowaniu tej właśnie klasyfikacji mieszczą się usługi świadczone przez Spółkę.

A zatem w sytuacji gdy ustawa o VAT w poz. 23 zał. 14 do ustawy wyraźnie odwołuje się do konkretnego symbolu PKWiU (43.21.10.2), przewidując dla tego rodzaju usługi procedurę odwróconego obciążenia, organ był zobowiązany do oceny prawidłowości zakwalifikowania opisanych we wniosku usług do ww. grupowania, a tym samym do odpowiedzi czy świadczone usługi podlegają tej procedurze i jeżeli tak to w jakim zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00