Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-08-01

Dotacje – zasady rozliczania VAT w pytaniach i odpowiedziach

Nie każda otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu VAT. W związku z tym podatnicy mają wątpliwości, w jakich przypadkach otrzymane dofinansowanie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jaki moment wyznacza datę powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu oraz czy przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych dotacją. Przedstawiamy zasady rozliczania VAT od otrzymanych dotacji wraz z odpowiedziami na pytania, które wpłynęły w tej sprawie do redakcji.

1. Kiedy dotacje podlegają VAT

Z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. To oznacza, że do podstawy opodatkowania VAT należy wliczać tylko te dotacje, które:

• mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług oraz

• powodują, że ostateczny odbiorca towaru lub usługi, z powodu ich otrzymania przez sprzedawcę, płaci za nabyty towar lub usługę cenę niższą lub nie płaci jej w ogóle.

Nie podlegają opodatkowaniu VAT dotacje, które mają wpływ na ogólne funkcjonowanie otrzymującego je podatnika oraz które nie wpływają bezpośrednio na ceny sprzedawanych przez niego towarów lub usług. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania dotyczące tej kwestii.

1.1 Czy refundacja z NFZ otrzymywana przez aptekę jest opodatkowana VAT

PROBLEM

Od niedawna prowadzę aptekę. Będę sprzedawał leki za pełną odpłatnością oraz leki za częściową odpłatnością lub bezpłatnie. Będę otrzymywał z tego tytułu refundację z NFZ. Czy taka refundacja jest opodatkowana VAT?

RADA

Tak, refundacja do ceny leków otrzymywana przez podatnika prowadzącego aptekę podlega opodatkowaniu VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00