Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-05-15

1. Jak inwestować w fundusze parasolowe

Fundusze parasolowe oferują inwestorom korzyści podatkowe. Fundusze te składają się z kilku-kilkunastu subfunduszy, z których każdy prowadzi własną politykę inwestycyjną, lokuje w inną strukturę aktywów lub różnorodne aktywa. Inwestor może przerzucać środki między subfunduszami. Podatek dochodowy od zysków kapitałowych zapłaci dopiero po definitywnym zakończeniu inwestycji w fundusz parasolowy.

Inwestycja w fundusz parasolowy daje dwa rodzaje korzyści podatkowych:

l pozwala odsunąć w przyszłość płatność podatku dochodowego od zysków z inwestycji,

l jeżeli część inwestycji w subfundusze przyniesie straty, a część zysk, to w rozliczeniu podatek płaci się po uwzględnieniu straty z części inwestycji.

Korzyści podatkowe - ochrona zysków

Podatek dochodowy jest pobierany w przypadku zakończenia przez osoby fizyczne inwestycji w fundusz. Stawka wynosi 19%. Podatek oblicza i odprowadza fundusz inwestycyjny. W tradycyjnym funduszu umorzenie jednostek i ponowne zainwestowanie w inny fundusz wymaga zapłacenia podatku dochodowego. Dzieje się tak, mimo że inwestor nie planował zakończenia inwestycji na rynku kapitałowym (jego intencją była ich kontynuacja, tyle że w inny rodzaj aktywów, np. zamiast na rynku obligacji, w rynek akcji). Dla fiskusa nie ma jednak rozróżnienia między umorzeniem jednostek w celu kontynuowania inwestycji w inny fundusz a definitywnym zakończeniem inwestycji na rynku kapitałowym. Odmienna sytuacja wystąpi w przypadku inwestycji w fundusz parasolowy.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00