Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-01

2. Jak nie ponieść straty z tytułu ryzyka kursowego

Zmiany kursów walut mogą w dość znaczący sposób wpłynąć na rentowność firmy. Ich wpływ dotyczy bowiem bardzo wielu obszarów działalności przedsiębiorstwa. Najważniejsze z nich to zmiana wielkości wpływów w transakcjach handlowych, co oddziałuje na wielkość osiągniętych przychodów ze sprzedaży, oraz pozyskiwanie kapitału w walutach obcych, które z kolei wpływa na wysokość ponoszonych kosztów.

Kursy walut są zmienne i trudno przewidywalne. To powoduje, że można na nich dużo zyskać, ale też dużo stracić. Dlatego często są przedmiotem spekulacji. Jednak kursy nie wszystkich walut zmieniają się w jednakowym stopniu. W związku z tym możemy wyróżnić dwa rodzaje walut: stabilne (najważniejszymi z nich są dolar amerykański - USD, jen japoński - JPY, oraz euro - EUR) oraz mało stabilne (do walut tych możemy zaliczyć m.in. złotówkę - PLN).

Waluty stabilne to takie, których wahania w stosunku do innych walut stabilnych są niewielkie. W tych walutach dokonuje się większości operacji gospodarczych. Oczywiście im bardziej stabilna waluta, tym mniejsze ryzyko związane z niekorzystnym kształtowaniem się kursu walutowego w przyszłości.

Jest kilka czynników, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na wahania kursów. Najistotniejsze z nich to m.in.:

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00