Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-27

2. Fundusze z Unii Europejskiej - klasyfikacja, ewidencja i rozliczanie - część 1

Fundusze unijne finansujące działalność jednostek gospodarczych mają duży wpływ na ich innowacyjność. Celem funduszy jest wprowadzenie nowych i zmodernizowanych wyrobów, procesów technologicznych i organizacyjno-technicznych. W latach 2007-2013 trafi do Polski z funduszy Unii Europejskiej ponad 67 mld euro. Pieniądze te będą do wykorzystania przez polskie firmy, samorządy, organizacje pozarządowe i inne instytucje.

Dotacje otrzymywane z Unii Europejskiej to bezzwrotna pomoc finansowa udzielana ze środków publicznych różnym formom organizacji, tj. przedsiębiorstwom, fundacjom, jednostkom samorządu terytorialnego itp., w celu:

l  finansowania wsparcia określonego działania,

l  prowadzenia bieżącej działalności.

Środki z dotacji mogą być więc przeznaczone na zakup aktywów trwałych, zastosowanie nowych technologii, projektowanie, wdrażanie systemów zarządzania jakością, podnoszenie kwalifikacji pracowników lub na inne przedsięwzięcia.

W Polsce w latach 2007-2013 realizacja zamierzeń rozwojowych będzie się odbywać w oparciu o Narodową Strategię Spójności (Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia). Narodowa Strategia Spójności (NSS) to dokument strategiczny określający priorytety i obszary wykorzystania oraz system wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności w Polsce w ramach budżetu Wspólnoty na lata 2007-2013. W NSS określone są kierunki i wysokość wsparcia finansowego ze strony Funduszy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00