Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-07-03

1. Problematyka kręgu kosztów w przypadku sporządzania porównawczego rachunku zysków i strat

W sprawozdawczości finansowej istotną rolę odgrywa zmiana stanu produktów. Mimo że jej ustalenie stanowi często swoisty "problem techniczny", warto wniknąć głębiej w sedno tego problemu i spojrzeć systemowo na sposób, w jaki ewidencyjnie powstaje ta kategoria porównawczego rachunku zysków i strat.

Zagadnienie to prezentowane jest najczęściej w ramach publikowanych wzorcowych planów kont. Wydaje się jednak, że rozważania dotyczące ewidencji kosztów pozostałyby niepełne, gdyby pominąć w nich zagadnienie kręgu kosztów. Przedsiębiorstwo prowadzące działalność produkcyjną korzysta najczęściej z najszerszego układu ewidencji kosztów: układu rodzajowo-kalkulacyjnego. Oznacza to, że każdy koszt jest ewidencjonowany początkowo na wybranym koncie kosztów rodzajowych, a następnie w postaci księgowania równoległego odnoszony jest na konto obrazujące miejsce jego powstania (w układzie funkcjonalnym/kalkulacyjnym).

Mianem określa się równość między układami ewidencyjnymi kosztów (rodzajowym i kalkulacyjnym). W obrębie kręgu funkcjonują następujące konta/grupy kont:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00