Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-03-02

1. Znaczenie cech jakościowych sprawozdań finansowych

Szerokie zastosowanie rachunkowości w procesie zarządzania przedsiębiorstwem jest zasadniczą przesłanką rozwoju rachunkowości jako dziedziny nauki oraz jako praktycznej formy ewidencji gospodarczej. Rola informacji w praktycznym zarządzaniu przedsiębiorstwem jest niepodważalna. W zakresie teorii rachunkowości literatura specjalistyczna szeroko eksponuje rozwój informacyjnej funkcji rachunkowości jako globalnej tendencji zmian zachodzących w rachunkowości.

Pełnienie funkcji informacyjnej przez rachunkowość to coś więcej niż tylko system ewidencji gospodarczej. To przede wszystkim aktywne uczestniczenie w procesie gospodarowania. Wiąże się to również z większym powiązaniem rachunkowości z czasową kategorią przyszłości, co poszerza tradycyjnie rozumianą rachunkowość jako system ewidencji gospodarczej, czyli sposób opisywania przeszłości. Zadaniem rachunkowości jest zatem dostarczanie danych w odpowiednich przekrojach, o określonym stopniu szczegółowości, w celu wykorzystania ich w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.

Jakość informacji tworzonych przez rachunkowość

Rachunkowość jest najważniejszym elementem systemu informacyjnego przedsiębiorstwa, ponieważ dostarcza informacji ekonomicznych o przebiegu działalności gospodarczej oraz sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Ponadto nie ulega wątpliwości, że informacja ekonomiczna tworzona przez rachunkowość jest ściśle powiązana z zachodzącymi w przedsiębiorstwie procesami gospodarczymi oraz że towarzyszy procesom powstającym w jednostce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00