Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-02-01

Jak ująć w księgach wydatki na działalność socjalną

Sposób ujmowania przychodów i kosztów związanych z działalnością socjalną pracodawcy zależy od tego, czy tworzy on zakładowy fundusz socjalny, czy nie, oraz czy ewidencjonuje koszty na kontach tylko w układzie rodzajowym (zespołu "4"), tylko w układzie funkcjonalnym (zespołu "5"), czy stosuje jednocześnie oba te układy.

Działalność socjalna może być finansowana z utworzonego przez pracodawcę i przez niego administrowanego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie mają obowiązku tworzenia zakładowego funduszu socjalnego, aczkolwiek mogą go tworzyć. Inni pracodawcy (zatrudniający w przeliczeniu na pełne etaty więcej niż 20 pracowników) także mogą nie tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale muszą spełnić warunki określone w art. 3 i 4 ustawy.

Działalność socjalna w praktyce może być finansowana z różnych źródeł. Jednak ze względów podatkowych zdecydowanie najbardziej opłaca się jej finansowanie z ZFŚS.

Działalnością socjalną finansowaną z ZFŚS są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz:

● różnych form wypoczynku,

● działalności kulturalno-oświatowej,

● działalności sportowo-rekreacyjnej,

● opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, a także

● udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej,

● zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 16 ust. 1 pkt 45 updop, art. 23 ust. 1 pkt 42 updof). Kosztem uzyskania przychodów są też odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu (art. 16 ust. 1 pkt 9 updop, art. 23 ust. 1 pkt 7 updof).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00