Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-13

Niektóre problemy rachunkowości prowadzonej w firmach deweloperskich

Wznoszenie budynków z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi (handlowymi, biurowymi), budynków i budowli infrastruktury towarzyszącej, w tym garaży, jak również budowa domów jednorodzinnych i segmentów mieszkalnych w zabudowie zwartej, z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem osobom trzecim, wymaga sporządzenia specyficznej polityki rachunkowości, ZPK oraz zasad ustalania i ewidencjonowania przychodów z działalności.

Deweloper prowadzi działalność deweloperską, która jest działalnością gospodarczą, obejmującą wykonywanie jednego lub wielu przedsięwzięć deweloperskich polegających na budowie lub przebudowie (ulepszeniu) budynków i ich odprzedaży w całości lub w części (np. lokali), zgodnie z terminologią stosowaną w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska" (Dz.Urz. Min. Fin. z 2014 r. poz. 5)

Uchwalony na początku 2014 r. KSR nr 8 stanowi niewątpliwie dużą pomoc dla osób zajmujących się rachunkowością w firmach deweloperskich. Rachunkowość ta, ze względu na specyfikę działalności tych firm, jest dość trudna. Zazwyczaj duży problem stanowi poprawne ustalenie wyniku finansowego, co jest spowodowane między innymi tym, że budowa budynków nierzadko wyprzedza sprzedaż lub wynajem znajdujących się w nich lokali, z czym wiąże się późniejsze uzyskanie przychodów pokrywających koszty budowy i utrzymania sprzedawanych i wynajmowanych lokali.

Zanim rozpocznie się sprzedaż produktów (lokali, budynków) lub usług (wynajem), deweloper ponosi różnego rodzaju koszty, np. ogólnego zarządu, pozostałe koszty operacyjne, koszty finansowe, a niekiedy także straty nadzwyczajne, które nie mogą zwiększać wartości aktywów, tzn. produktów w toku, produktów gotowych lub środków trwałych w budowie. Koszty te obniżają wynik finansowy bieżącego okresu i w związku z tym łatwo jest doprowadzić do wykazania wysokiej straty bilansowej, co nie jest zbyt korzystne z punktu widzenia pozycji dewelopera w rankingach rynkowych oraz w ocenie banków udzielających kredytów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00