Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-13

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego

Wiele decyzji podatkowych wydanych przed lipcem 2012 r. może być uznanych za wydane w warunkach przedawnienia, co wynika z praktyki wszczynania postępowań karnych lub karnoskarbowych na granicy upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, mających skutkować zawieszeniem jego biegu. Jeżeli jednak podatnik przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie został poinformowany o wszczęciu przeciwko niemu postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe (do momentu uznania go za podejrzanego), to jak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 lipca 2012 r. (P 30/11), nie nastąpiło zawieszenie biegu terminu przedawnienia, a w konsekwencji zobowiązanie podatkowe mogło ulec przedawnieniu.

Bieg terminu zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania.

Przedawnienie jest jedną z form wygasania zobowiązaniowych skutków prawnych, a jego zasadniczym celem jest zachowanie pewności obrotu prawnego. Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego oznacza, że na skutek upływu terminu jego przedawnienia wierzyciel, jakim w tym przypadku jest Skarb Państwa, nie zostanie zaspokojony, a stosunek zobowiązaniowy przestanie istnieć z mocy prawa (właśnie na skutek przedawnienia). Z tego względu organ podatkowy powinien z urzędu uwzględnić upływ terminu przedawnienia. Instytucja przedawnienia stanowi bowiem w tym przypadku gwarancję dla podatnika, że po upływie wskazanego w ustawie czasu nie będzie on narażony na jakiekolwiek działania ze strony organów podatkowych zmierzające do określania i wyegzekwowania od niego należności podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00