Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-06-26

Konstrukcja rachunku przepływów pieniężnych

Podstawową przyczyną sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych są niedostatki informacyjne bilansu oraz rachunku zysków i strat. Cash-flow jest jednym z elementów sprawozdania finansowego. Obowiązkowo muszą go sporządzić jednostki, których sprawozdanie finansowe podlega badaniu. Jeżeli sprawozdanie finansowe jednostki za 2014 r. podlega badaniu przez biegłego rewidenta, w zakładowym planie kont warto dokonać zmian, uwzględniając poszczególne segmenty działalności wynikające z rachunku przepływów pieniężnych. Ułatwia to ujęcie wpływów i wydatków z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej.

1. Zasady zaliczania wpływów i wydatków do rodzajów działalności

Działalność gospodarcza może być mierzona za pomocą różnych mierników, zarówno finansowych (zysk, wartość sprzedaży, poziom kosztów, wartość kapitału własnego, wielkość majątku), jak i niefinansowych (jakość produktów, zadowolenie klienta). Jednak dla każdego najbardziej interesujące są pieniądze. Dlatego nieprzypadkowo zakres sprawozdania finansowego został poszerzony o rachunek przepływów pieniężnych. Warto również podkreślić, że podstawową przyczyną sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych są niedostatki informacyjne bilansu oraz rachunku zysków i strat, na przykład:

● bilans zawiera zarówno informacje o transakcjach związanych z przepływem środków pieniężnych, jak i informacje o niezrealizowanych należnościach i zobowiązaniach, dla których trudno określić moment wymagalności,

● w rachunku zysków i strat zestawia się procesy związane jedynie ze zmianą majątku własnego (przyrost - zysk, ubytek - strata), w związku z czym nie informuje on o innych procesach zachodzących w firmie, na przykład związanych z działalnością inwestycyjną.

Wartość poznawcza przepływów pieniężnych zawiera się w rodzajach działalności, dla których są zestawiane rodzaje wpływów i wydatków środków pieniężnych. Dlatego zrozumienie przepływów pieniężnych wymaga dokładnego zdefiniowania rodzajów działalności, a mianowicie działalności operacyjnej, inwestycyjnej oraz finansowej (porównaj: tabela 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00