Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-04-24

Rezerwy czy bierne RMK

W powszechnym rozumieniu rezerwy oznaczają gromadzenie zapasów na gorsze czasy, np. rezerwy żywności, paliwa. Podejście do czegoś z rezerwą należy rozumieć jako powściągliwe zachowanie, wynikające z przewidywanych zagrożeń związanych z daną czynnością. Księgowa interpretacja rezerw jest zbliżona raczej do drugiego znaczenia i ma niewiele wspólnego z fizycznym gromadzeniem zasobów na przyszłość.

Tworzenie rezerw nie zabezpiecza przed ryzykiem, ale umożliwia ujęcie wszystkich zobowiązań w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym. Jaka jest relacja między rezerwami i biernymi rozliczeniami międzyokresowymi, kiedy utworzyć rezerwę, a kiedy bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów?

1. Czy określenia związane z rezerwami, występujące w różnych aktach prawnych, mają jednakowy sens

Do dziś można spotkać się z określeniem "rezerwy na należności", które od ponad 10 lat nie występuje w prawie bilansowym. Jednak pojęcia "rezerwy" nie należy kojarzyć z nieobowiązującymi już regulacjami prawa bilansowego.

Prawo podatkowe z kolei rozróżnia:

● rezerwy na należności - w bankach,

● odpisy aktualizujące należności - w pozostałych jednostkach, w tym również w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych,

● rezerwy będące zobowiązaniami - w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Rezerwy w rachunkowości należy wyraźnie oddzielić od rezerw kapitałowych. Rezerwy kapitałowe są tworzone z zysku na mocy uchwały udziałowców lub akcjonariuszy. Uchwała potwierdza decyzję o zmniejszeniu bieżących korzyści jednostki w celu pokrycia przyszłych strat lub szczególnych wydatków, np. związanych z nabyciem akcji własnych. Operacje gospodarcze związane z rezerwami kapitałowymi są transakcjami z właścicielami kapitału. Dla odróżnienia rezerw kapitałowych od innych rezerw w dalszej części tekstu stosowane jest określenie "rezerwy będące zobowiązaniami". Czym zatem są rezerwy będące zobowiązaniami?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00