Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-12-20

Wynagrodzenia 2020 – zmiany w rozliczaniu i wypłacie

Wstęp

Ustalenie wysokości wynagrodzenia, a także innych świadczeń pracowniczych, oraz sporządzenie listy płac często sprawiają kłopoty służbom kadrowo-płacowym. Szczególnie duże wątpliwości pojawiły się w związku z ostatnimi zmianami wprowadzonymi w 2019 r., dotyczącymi zwolnienia z PIT dla pracowników w wieku do 26 lat oraz obniżeniem skali podatkowej i wzrostem kosztów uzyskania przychodów.

W niniejszym poradniku wyjaśniono kwestie związane z obliczaniem wynagrodzenia za okresy nieobecności, takich jak urlopy wypoczynkowe, okolicznościowe itp. Omówiono także zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz sporządzanie listy płac zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców. Szczególną uwagę zwrócono na nowe regulacje w zakresie wynagrodzeń pracowniczych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r., ale również te, które obowiązują od 1 sierpnia 2019 r. oraz od 1 października 2019 r., dotyczące zmian w rozliczeniach podatkowych z pracownikami.

Od 2020 r. kwota minimalnego wynagrodzenia dla pracowników zostanie podwyższona z 2250 zł do 2600 zł. Wpływa ona na wysokość niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia (np. dodatek za pracę w porze nocnej) czy też na prawidłowe ustalenie kwoty wolnej od potrąceń.

Ponadto w listopadzie 2019 r. dokonano pierwszych rozliczeń wynagrodzenia z uwzględnieniem pracowniczych planów kapitałowych (PPK), co wiąże się z nowymi obowiązkami pracodawców. W 2020 r. kolejne grupy pracodawców będą objęte obowiązkiem utworzenia PPK.

I. Wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie to wypłacane okresowo świadczenie za umówioną pracę. Jest ono ustalane odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości wykonywanych zadań, a także stosownie do kwalifikacji pracownika. Powinno zawierać wszystkie składniki przewidziane w przepisach Kodeksu pracy bądź przepisach odrębnych ustaw, a także w przepisach wewnątrzzakładowych oraz w umowie o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00