Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-05-22

Zawieszenie zajęć lekcyjnych w szkołach – prawa i obowiązki nauczycieli i pracowników

Ze względu na zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 zawieszono prowadzenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Szkoły prowadzą m.in. nauczanie zdalne. Dyrektor uprawniony jest do wydania polecenia w sprawie pracy zdalnej. Nauczycielowi świadczącemu taką pracę na polecenie dyrektora przysługuje wynagrodzenie. Zajęcia na odległość nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go przed epidemią tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Od 8 marca 2020 r. obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o COVID-19). Przez używane przez tę ustawę pojęcie „przeciwdziałanie COVID-19” należy rozumieć wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby. Dotyczą one także szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli oraz pracowników.

Zmiany w prawie oświatowym

Rozwiązania przewidziane w ustawie o COVID-19 mają charakter szczególny i odbiegają od norm przyjętych w Kodeksie pracy (dalej: k.p.). Ustawa o COVID-19 dokonała nowelizacji wielu ustaw, w tym Prawa oświatowego. W przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części, uwzględniając stopień zagrożenia na danym obszarze (art. 30b Prawa oświatowego). Należy zauważyć, że ta regulacja służy nie tylko aktualnej sytuacji, związanej z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, lecz przedstawia rozwiązanie, które stanowi delegację dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania również w sytuacji, gdyby zagrożenia przeciwko zdrowiu lub życiu dzieci i młodzieży wystąpiły w przyszłości.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (dalej: rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty). W okresie od 12 marca 2020 r. do 7 czerwca 2020 r. ograniczono pracę następujących publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00