Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-05-27

Praca zdalna. Twoje idealne miejsce pracy

Pracownicy pracujący zdalnie powinni mieć stanowisko pracy zorganizowane zgodnie z przepisami bhp. W sytuacji gdy praca zdalna ma polegać na wykonywaniu pracy biurowej, wówczas należy przyjąć, że obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie stanowiska pracy na takich samych zasadach jak w przypadku telepracy. Zatem właściwe wyposażenie stanowiska pracy pracownika pracującego zdalnie powinno więc uwzględniać przepisy rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Epidemia COVID-19 wymusiła możliwość wykonywania pracy zdalnej. Podstawą prawną jest ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, dalej ustawa o COVID-19 (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.).

Na podstawie tej ustawy w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (art. 3 ustawy o COVID-19).

Z definicji pracy zdalnej wynika, iż jest nią praca określona w umowie o pracę. Nie ma możliwości powierzenia w ramach pracy zdalnej innej pracy. Pracodawca nie może więc np. pracownika zatrudnionego na stanowisku grafika komputerowego przenieść do pracy zdalnej polegającej na składaniu długopisów.

 

Skierowanie pracownika do pracy zdalnej - procedura krok po kroku

 

Żeby skierować pracownika do pracy zdalnej pracodawca powinien:

Krok 1. Ustalić stanowiska pracy (rodzaje prac), które mogą być wykonywane zgodnie z przepisami o pracy zdalnej.

 

Krok 2. Skonsultować z pracownikami lub komisją bhp kwestie technicznego bezpieczeństwa wykonywania pracy zdalnej.

 

Krok 3. Ocenić możliwości techniczne oraz lokalowe wykonywania pracy zdalnej przez poszczególnych pracowników (w ramach indywidualnych konsultacji z pracownikami).

 

Krok 4. Rozważyć skierowanie pracownika na wstępne profilaktyczne badania lekarskie - w przypadku gdy praca zdalna będzie wiązała się ze zwiększoną liczbą obowiązków wykonywanych przed monitorem ekranowym (możliwe zalecenie pracy w okularach korekcyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00